The reaction shown below has Kp = 5.1 × 10-4. N2(g) + 3H2(g) 2NH3(g) If PN2 = 27
ID: 983155 • Letter: T
Question
The reaction shown below has Kp = 5.1 × 10-4.
N2(g) + 3H2(g) 2NH3(g)
If PN2 = 27.14 atm, PH2 = 33.34 atm, and PNH3 = 24.28, what would you expect to happen to the partial pressure of nitrogen as the reaction proceeds?
A. The pressure of nitrogen will stay the same as Q = K therefore the system is at equilibrium
B. The pressure of nitrogen will increase because Q < K so the reaction must proceed in reverse to reach equilibrium
C. The pressure of nitrogen will increase because Q > K so the reaction must proceed in reverse to reach equilibrium
D. The pressure of nitrogen will decrease because Q < K so the reaction must proceed forwards to reach equilibrium
E. The pressure of nitrogen will decrease because Q > K so the reaction must proceed forwards to reach equilibrium
Explanation / Answer
for the reaction Kp= [PNH3]2/ [PN2] [PH2]3 = 5.1*10-4
Q= (24.28)2/ (27.14*33.34 = 0.000586 =5.86*10-4
Q> Kp(5.1*10-4)
as the reaction proceeds, Q should reach equilibrium value and this is possible only if Q decreases and this is possilbe only if NH3 decreases. The reaction should proceed in the reverse direction.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.