Consider the reaction Cu3PO4+Fe(NO3)2->CuNO3+Fe3(PO4)2 1. Balance the equation 2
ID: 869649 • Letter: C
Question
Consider the reaction Cu3PO4+Fe(NO3)2->CuNO3+Fe3(PO4)2
1. Balance the equation
2. Determine the molar masses
3. How many moles of copper phosphate reacts with 5 moles of iron nitrate?
4. How many grams of each of the compounds above are reacted?
5. Using your answers in question 4 how many grams of copper nitrate are formed from copper phosphate and iron nitrate?
6. What is your limiting reactant?
7. What is your theoretical yield?
8. If your actual yield is 1242.45 grams what is your percent yield?
Explanation / Answer
1) Balanced equation:
2 Cu3PO4 + 3 Fe(NO3)2 ------------------->6 CuNO3 + Fe3(PO4)2
2) molar masses Cu3PO4 = 285.60 g/mol
Fe(NO3)2 = 179.8g/mol
CuNO3 =125.55 g/mol
Fe3(PO4)2 = 357.47g/mol
3) 2 moles of copper phosphate reacts with 3 moles of iron nitrate
how many moles of copper phosphate reacts with 5 moles of iron nitrate ?
moles of copper phosphate = 2x 5/3
= 3.33
4) 2 Cu3PO4 + 3 Fe(NO3)2 ------------------->6 CuNO3 + Fe3(PO4)2
2 x 285.6 3 x 179.8 6 x 125.55 357.47
571.2 g 539.4 g 753.3g 357.47 g (each reacted compounds in gm)
5) 753.3g CuNO3 formed
6) Fe(NO3)2 weight is less . so it is limiting reagent
7) theoretical yield = 753.3 + 357.47= 1110 .77g
8) percent yield = (actual yield /theoretical yield) x100
= 1242.45 x100/1110 .77
= 111.8%
check once problem (8) actual yield value
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.