Cloth can be waterproofed by coating it with a silicone layer. This is done by e
ID: 910616 • Letter: C
Question
Cloth can be waterproofed by coating it with a silicone layer. This is done by exposing the cloth to (CH3)2 SiCl2 vapor. The silicon compound reacts with OH groups on the cloth to form a waterproofing film (density = 1.0 g/cm3) of [(CH3)2SiO]n, where n is a large integer number. The coating is added layer by layer, with each layer of [(CH3)2SiO]n being 0.60 nm thick. Suppose you want to waterproof a piece of cloth that is 5.00 square meters, and you want 290 layers of waterproofing compound on the cloth. What mass of (CH3)2SiCl2 do you need?
Explanation / Answer
for one layer, the amount of silicon compound required = area * thickness * density
for 290 layers, the amount of silicon compound required = 290 * area * thickness * density
density = 1g/cm3 = 1g/(10-2)3 m3
for 290 layers, the amount of silicon compound required = 290 *5 m2 *(0.6 *10-9) * 1g/(10-2)3 m3
=0.870g
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.