The energy transferred to the tomato by doing work on it increases its potential
ID: 1010880 • Letter: T
Question
The energy transferred to the tomato by doing work on it increases its potential energy because the tomato is now at a greater height or position relative to the ground. Significant Figures Feedback: Your answer 17.32 J was either rounded differently or used a different number of significant figure than required for this part. Kinetic energy, E_k, is given by the formula E_k = 1/2 mv^2 where m is mass is the mass in kilograms and v is velocity in meters per second. The tomato is dropped. What is the velocity, v, of the tomato when it hits the ground? Assume 85.9% of the work done in is transferred to kinetic energy, E, by the time the tomato hits the ground. Express your answer with the appropriate units.Explanation / Answer
W = 0.175 Kg x 9.81 m/s2 x 10.1 m
W = 17.34 J
Ke = 1/2 x m x v2
17.34 x 85.9/100 = 1/2 x 0.175 x v2
14.89 = 1/2 x 0.175 x v2
v = 13.04 m/s will be the velocity
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.