Consider the following reaction: F_e2 (C0_3)_3 rightarrow F_e20_3 + CO_2(g) How
ID: 1014153 • Letter: C
Question
Consider the following reaction: F_e2 (C0_3)_3 rightarrow F_e20_3 + CO_2(g) How many milliliters of carbon dioxide at STP are produced from reacting 5.00 grams of iron(III) carbonate? Use correct significant digits and units, for example 1.234 mL. If 1.50 grams of aluminum hydroxide reacts with 2.55 grams of sulfuric acid, how many grams of water are formed? Type in only the number, not with the grams symbol, and use the proper number of sig figs. 2 Al(OH)_3(s) +3 H_2S0_4(l) rightarrow Al_2 (SO_4)_3(aq) + 6 H_2O_(l)Explanation / Answer
Fe2(CO3)3 -----> Fe2O3 + CO2
number of moles of iron(III)carbonate = 5/292 = 0.0171
number of moles of CO2 produced = 0.0171
PV = nRT
1 * V = 0.0171*0.0821 * 273
V = 0.3833 L
V = 383 mL
2Al(OH)3 + 3 H2SO4 ----> Al2(SO4)3 + 6 H2O
number of moles of aluminium hydroxide = 1.5/78 = 0.01923
number of moles of H2SO4 = 2.55/98 = 0.026
1 mole of Al(OH)3 requires 3 moles of H2SO4
0.01923 moles of Al(OH)3 requires 0.01923 * 3 = 0.0577
so H2SO4 is limiting reagent
3 moles of H2SO4 produces 6 moles of H2O
0.026 moles of H2SO4 produces 6/3 * 0.026 moles of H2O = 0.052 moles
mass of water = 0.052 * 18 = 0.936 g
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.