Consider the following reaction: Fe3+( a q )+SCN( a q )FeSCN2+( a q ) A solution
ID: 490991 • Letter: C
Question
Consider the following reaction:
Fe3+(aq)+SCN(aq)FeSCN2+(aq)
A solution is made containing an initial [Fe3+] of 1.0×103 M and an initial [SCN] of 8.1×104 M . At equilibrium, [FeSCN2+]= 1.8×104 M .
Part A
Calculate the value of the equilibrium constant (Kc).
Consider the following reaction:
Fe3+(aq)+SCN(aq)FeSCN2+(aq)
A solution is made containing an initial [Fe3+] of 1.0×103 M and an initial [SCN] of 8.1×104 M . At equilibrium, [FeSCN2+]= 1.8×104 M .
Part A
Calculate the value of the equilibrium constant (Kc).
Explanation / Answer
Fe3+ SCN- Fe(SCN)2+
Initial 0.001 0.0008 0
equilibrium 0.001-X 0.0008-X X
given X = 0.00018 , hence [Fe3+] = 0.001-0.00018 = 0.00082 , [SCN-]= 0.00062
K = [Fe(SCN)2+] /[Fe3+] [SCN-]
= (0.00018 /0.00082 x 0.00062) = 354
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.