A concave spherical mirror has a radius of curvature of 7.00 cm. A) Calculate th
ID: 1271629 • Letter: A
Question
A concave spherical mirror has a radius of curvature of 7.00 cm.
A) Calculate the location of the image formed by a 5.00 mm-tall object whose distance from the mirror is 14.0 cm
s'1 = __________ cm
B) Calculate the location of the image formed by a 5.00 mm-tall object whose distance from the mirror is 7.0 cm
s'2 = __________ cm
C) Calculate the location of the image formed by a 5.00 mm-tall object whose distance from the mirror is 1.75 cm
s'3 = _____________ cm
D) Calculate the location of the image formed by a 5.00 mm-tall object whose distance from the mirror is 10.0 cm
s'4 = ___________cm
Explanation / Answer
f = R/2 = 7/2 = 3.5 cm
A)
1/s + 1/s' = 1/f
1/s' = 1/f - 1/s
1/s' = 1/3.5 - 1/14
s' = 4.67 cm
B)
1/s + 1/s' = 1/f
1/s' = 1/f - 1/s
1/s' = 1/3.5 - 1/7
s' = 7 cm
C)
1/s + 1/s' = 1/f
1/s' = 1/f - 1/s
1/s' = 1/3.5 - 1/1.75
s' = -3.5 cm
D)
1/s + 1/s' = 1/f
1/s' = 1/f - 1/s
1/s' = 1/3.5 - 1/10
s' = 5.38 cm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.