A concave spherical mirror has a radius of curvature of 8.00cm . Part A Calculat
ID: 1394403 • Letter: A
Question
A concave spherical mirror has a radius of curvature of 8.00cm .
Part A
Calculate the location of the image formed by an 12.0-mm-tall object whose distance from the mirror is 16.0cm .
Part C
Calculate the location of the image formed by an 12.0-mm-tall object whose distance from the mirror is 8.00cm .
Part E
Calculate the location of the image formed by an 12.0-mm-tall object whose distance from the mirror is 2.00cm .
Part G
Calculate the location of the image formed by an 12.0-mm-tall object whose distance from the mirror is 10.0m .
Explanation / Answer
(a)1/di + 1/do = 1/f
1/16+1/do = 1/4
di = 5.33 cm
(c) 1/8 + 1/di = 1/4
di = 8 cm
(e) 1/2 + 1/di = 1/4
di= -4 cm
(g) object distance= do= 10m= 1000cm
1/1000+ 1/di = 1/4
di= 4.01 cm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.