A concave spherical mirror has a radius of curvature of 9.00 cm . 1)Calculate th
ID: 1443508 • Letter: A
Question
A concave spherical mirror has a radius of curvature of 9.00 cm . 1)Calculate the location of the image formed by an 8.00 mm -tall object whose distance from the mirror is 18.0 cm .
2) Calculate the location of the image formed by an 8.00 mm -tall object whose distance from the mirror is 9.00 cm .
3) Calculate the location of the image formed by an 8.00 mm -tall object whose distance from the mirror is 2.25 cm .
4) Calculate the location of the image formed by an 8.00 mm -tall object whose distance from the mirror is 10.0 m .
Explanation / Answer
here f = R/2 = 9/2 = 4.5 cm
1/f = 1/v + 1/u
1/v = 1/f - 1/u
1) 1/v = (-1/4.5) - (1/18)
v = -3.6 cm
2) 1/v = (-1/4.5) - (1/9)
v = - 3 cm
3) 1/v = (-1/4.5) - (1/2.25)
v = - 1.5 cm
4) 1/v = (-1/4.5) - (1/1000)
v = -4.47 cm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.