Consider the problem of returning a serve in tennis. A serve is hit at a speed o
ID: 1370978 • Letter: C
Question
Consider the problem of returning a serve in tennis. A serve is hit at a speed of 69.5 m/s, and is hit back to the server with a speed of 47.6 m/s. The ball of mas m = 57 g is in contact with the racket for 0.01s.
(a) What is the magnitude of the impulse imparted to the ball as it is returned to the server?
(b) Estimate the magnitude of the average force on the ball.
A girl of mass 46.0 kg jumps off the bow of a 87.0-kg canoe that is initially at rest. If her velocity is 2.20 m/s to the right, what is the speed of the canoe after she jumps?
Explanation / Answer
part A : Impulse J = force * time = change in momentum
J = impulse = (0.057 * (69.5 - 47.6)
J = 1.248 Kgm/s
---------------------
force F = impulse * time
F = 1.248 * 0.01
F = 0.01248 N
------------------------------------------------------------
from conservation of momentum
MV = mu
46* 2.2 = 87 * V
V = 1.163 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.