A 20 MW laser is outfitted with a polarizer. The laser passes through a second p
ID: 1461127 • Letter: A
Question
A 20 MW laser is outfitted with a polarizer. The laser passes through a second polarizer that is oriented such that it's axis of polarization is rotated 60o from the axis of polarization of the first polarizer. The laser has a beam divergence, which is the angle that the beam sweeps, of 0.002 radians, and is incident on a screen located a distance of 1000 m away.
Part A - Assuming that the first polarizer cuts the laser's intensity in half, what is the magnitude of the electric field at the screen?
E=(15/40c) ×10^3Vm E=(5/20c) ×10^6Vm E=(5/20c) ×10^3Vm E=(15/40c) ×10^6Vm E=(15/0c) ×10^3Vm E=(5/0c) ×10^6Vm E=(150c) ×10^6Vm E=(30c) ×10^3VmExplanation / Answer
power transmitted through first polarizer, P1 = Po/2
= 20*10^6 W/2
= 10*10^6 W/2
power trnasmitted throiugh second polarizer, P2 = P1*cos^2(60))
= 10*10^6*(0.5)^2
= 10*10^6*0.25
= 2.5*10^6 W
diameter of the beam on the screen, d = r*theta
= 1000*0.002
= 2 m
Area of the beam on screen, A = pi*d^2/4
= pi*2^2/4
= pi m^2
I = power/Area
= 2.5*10^6/pi
Intensity of light wave, I = Emax^2/(2*c*mue)
Emax = sqrt(2*I*c*mue)
= sqrt(2*I*c/(C^2*epsilon)) (since, mue = 1/(epsilon*C^2))
= sqrt(2*I/(c*epsilon))
= sqrt(2*2.5*10^6/(pi*epsion*C) )
= sqrt(5/(pi*epsilon*C))*10^3 V/m
or
= sqrt( (5/(pi*epsilon*C)*10^6 ) V/m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.