A particle moving along the x axis in simple harmonic motion starts from its equ
ID: 1505967 • Letter: A
Question
A particle moving along the x axis in simple harmonic motion starts from its equilibrium position, the origin, at t = 0 and moves to the right. The amplitude of its motion is 2.20 cm and the frequency is 1.40 Hz.
(a) Show that the position of the particle is given by x = (2.20)sin(2.80t). (Do this on paper. Your instructor may ask you to turn in this work.)
(b) Determine the maximum speed and the earliest time (t > 0) at which the particle has this speed. cm/s s
(c) Determine the maximum acceleration and the earliest time (t > 0) at which the particle has this acceleration. cm/s2 s
(d) Determine the total distance traveled between t = 0 and t = 1.07 s.
Explanation / Answer
(a) w = 2.20f = 2.80
x = A sin wt
x = 2.20sin 2.80t
b) Vmax = Aw = 0.0220 x 2.80x = 0.193 m/s
after T/2.20 = 1/2.80 rd of a second ( 0.785s )
c) amax = A w2 = 1.776 = 1.700 m/s2
after T/4 = 1/6 th of a second ( 0.666 s )
d) Distance traveled = 12 x 1.07=12.84 cm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.