A positive charge of 3.5 times 10^-8 C is 10.0 mm from a negative charge of 4.3
ID: 1519217 • Letter: A
Question
A positive charge of 3.5 times 10^-8 C is 10.0 mm from a negative charge of 4.3 times 10^-8 C. The magnitude of the electric force on one charge due to the other is If 15 Amperes is flowing in a circuit how many Coulombs of charge pass a given point on 1/2 hour? A 150w device is connected to a 120 V electrical outlet. What is the current through this devices? A 200 ohm resistor and a 20 ohm resistor are connected in series. What is the equivalent resistance of the combination? How much energy (in Joules) is stored in a 10 mu f capacitor if the potential across it is 25 V?Explanation / Answer
11)
F = K*Q1*Q2/r^2
= (9*10^9)*(3.5*10^-8)*(4.3*10^-8)/(10*10^-3)^2
= 0.13545 N
Answer: 0.13545 N
12)
t= 1/2 hr = 1800 s
Q = I*t
= 15*1800
= 27000 C
Answer: 27000 C
13)
P = V*I
1500 = 120*I
I= 12.5 A
Answer: 12.5 A
14)
Req = R1 + R2
= 200 + 20
= 220 ohm
Answer: 220 ohm
15)
E = 0.5*C*V^2
=0.5*(10*10^-6)*(25)^2
= 0.003125 J
Answer: 0.003125 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.