A baseball approaches home plate at a speed of 50.0 m/s, moving horizontally jus
ID: 1554882 • Letter: A
Question
A baseball approaches home plate at a speed of 50.0 m/s, moving horizontally just before being hit by a bat. The batter hits a pop-up such that after hitting the bat, the baseball is moving at 59.0 m/s straight up. The ball has a mass of 145 g and is in contact with the bat for 2.10 ms. What is the average vector force the ball exerts on the bat during their interaction? (Let the +x-direction be in the initial direction of motion, and the +y-direction be up.)
A baseball approaches home plate at a speed of 50.0 m/s, moving horizontally just before being hit by a bat. The batter hits a pop-up such that after hitting the bat, the baseball is ball has a mass 145 moving at 59.0 of g and is in contact with the bat for 2.10 ms. What is the average vector force the ball exerts m/s straight up. T he on the bat during their interaction? (Let the +x-direction be in the initial direction of motion, and the +y-direction be up.) N on batExplanation / Answer
here,
initial speed , u = 50 m/s i
final speed , v = 59 m/s j
mass , m = 0.145 kg
time , t = 2.1 ms = 0.0021 s
the average vector force the ball exerts on the bat during their interaction , F = impulse /time taken
F = m * ( v - u) /t
F = 0.145 * ( 59 m/s j - 50 m/s i) /0.0021
F = (- 3452 i + 4073 j) N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.