An electron is fired at 4.0 times 10^6 m/s horizontally between the parallel pla
ID: 1563296 • Letter: A
Question
An electron is fired at 4.0 times 10^6 m/s horizontally between the parallel plates, as shown, starting at the negative plate. The electron deflects downwards and strikes the bottom plate. The magnitude of the electric field between the plates is 4.0 times 10^2 N/C. The separation of the plates is 2.0 cm. a) Find the acceleration of the electron between the plates. b) Find the horizontal distance travelled by the electron when it hits the plate. c) Find the velocity of the electron as it strikes the plate.Explanation / Answer
Given that
speed u=4*10^6 m/s
electric field E=4*10^3 N/c
distance b/w the plates d=2 cm
basing on the concept of the electrostatices
now we find the acceleration b/w the plates
acceleration a=qE/m=1.6*10^-19*4*10^3/9.1*10^-31=0.7*10^15 =7*10^14 m/s
now we find the horizantal distance travelled by electrons hit the plates
horizantal distance X=u[2y/a]^1/2
=4*10^6[2*2*10^-2/7*10^14]^1/2
=3*10^-2=3 cm
now we find the velocity f the electron strike the plate
v^2-(4*10^6)^2=2*7*10^14*2*10^-2
v^2=16*10^12+28*10^12
v^2=44*10^12
speed after hits =>V=6.6*10^6 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.