An electron is held up against the force of gravity by theattraction of a fixed
ID: 1737651 • Letter: A
Question
An electron is held up against the force of gravity by theattraction of a fixed proton some distance above it. How farabove the electron is the proton? A) 1.5 m B) 5.1 m C) 4.6 m D) 2.3 m E) 3.7 m How do you solve this.....do you set gravitational force equalto electrical force?? If so, where do you go from there? An electron is held up against the force of gravity by theattraction of a fixed proton some distance above it. How farabove the electron is the proton? A) 1.5 m B) 5.1 m C) 4.6 m D) 2.3 m E) 3.7 m How do you solve this.....do you set gravitational force equalto electrical force?? If so, where do you go from there?Explanation / Answer
Down ward force = m g where m = mass of the electron = 9.1 * 10 -31kg Upward force F ' = K q 2 / r2 =( 8.99 * 10 9 ) ( 1.6 * 10 -19 ) 2/ r 2 Acccording to problem , F = F ' ( 9.1 * 10 -31 kg )9.8 = ( 8.99 * 10 9 ) ( 1.6 * 10-19 ) 2 / r 2 r 2 = 25.8 r = 5.08 m r 2 = 25.8 r = 5.08 mRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.