An electron is held stationary between two infitinite, parallel, conducting plat
ID: 1535121 • Letter: A
Question
An electron is held stationary between two infitinite, parallel, conducting plates that are separated by 1cm. The conducting plates are connected to a 100V power supply. The magnitude and direction of the electric field generated between the voltage-biased conducting plates is : 1 * 104 V (downward). What is the magnitude of the acceleration acting on the electron if it were released from its position midway, between the two conducting plates? What is the direction of the acceleration? Neglect the force of gravity. Please select answer and provide solution.
a.) (e) = 3.0 * 1017 m/s2 , downward
b.) (e) = 12 * 1018 m/s2, upward
c.) (e)= 1.75 * 1015 m/s2, upward
d.) (e)= 4 * 1020 m/s2, downward
Explanation / Answer
d = 1 cm , A very thin glass rod 4 meters long is rubbed all over with a silk cloth. It gains a uniformly distributed charge 1.1 106 C. Two small spherical rubber balloons of radius 1.2 cm ar
d = 1 cm , E = 1*10^4 V/m
Charge of electron = q =1.6*10^-19 C
F = ma = qE
9.1*10^-31*a= -1.6*10^-19*(-1*10^4)
a = 1.75*10^15 m/s^2 upward
correct option is (c)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.