Two particles, an electron and a positron, (a positron has the same mass s an er
ID: 1779758 • Letter: T
Question
Two particles, an electron and a positron, (a positron has the same mass s an eronu carries the opposite sign) are initially stationary and aligned along the x-axis a distance of 2:00 cm. A uniform electric fieldof magnitude (1000 N/C switched on and directed to the positive x-direction. The two particles toward each other. 3. separated by start to accelerate a) Assign which particle should be the positron and which one should be the electron. b) Calculate the time when the two particles will meet.Explanation / Answer
a) particle 1 is positron and 2 is electron
(as positron will move to right and electron to the left, so to meet each other positron has to be on the left initially)
b) acceleration of both particle will be same and in opposite directions, so to meet each other each particle will travel a distance of 1 cm
=> d = 1 cm = 0.01 m
=> E = 1000 N/C
q = 1.602 x 10-19 C
m = 9.11 x 10-31 kg
a = qE/m
d = 0.5at2
=> t = sqrt(2d/a) = sqrt(2dm/qE) = sqrt(2 x 0.01 x 9.11 x 10-31/1.602 x 10-19 x 1000)
=> t = 1.066 x 10-8 s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.