Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Chapter 24, Problem 051 In the rectangle of the figure the sides have lengths 4.

ID: 1869391 • Letter: C

Question

Chapter 24, Problem 051 In the rectangle of the figure the sides have lengths 4.11 cm and 14.9 cm, q1 = -4.75 pc, and q2 = +2.09 uC. With V=0 at infinity, what is the electric potential at (a) corner A and (b) corner B? (C) How much work is required to move a charge 935 + 2.//IC from B to A along a diagonal of the rectangle? (d) Does this work increase or decrease the electric potential energy of the three-charge system? Is more, less, or the same work required if q3 is moved along a path that is (e) inside the rectangle but not on a diagonal and (f) outside the rectangle? Units Units Units :

Explanation / Answer

Given,

L = 4.11 cm ; B = 14.9 cm

a)We know that the electric potential due to a point charge is given by:

V = kQ/r

At any point it will be the sum of induvidual potentials

V(A) = k q1/r1 + k q2/r2

V(A) = 9 x 10^9 x 10^-6 [-4.75/0.149 + 2.09/0.0411] = 1.71 x 10^5 V

Hence, V(A) = 1.71 x 10^5 V

b)V(B) = 9 x 10^9 x 10^-6 [-4.75/0.0411 + 2.09/0.149] = -9.14 x 10^5 V

Hence, -9.14 x 10^5 V

c)W = q3 (V(A) - V(B))

W = 2.77 x 10^-6 [(1.71 x 10^5 + 9.14 x 10^5)] = 3 J

Hence, W = 3 J

d)Increases

e)same

since, W = q delta V

independent of path used.

f)same

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote