Chapter 04, Problem 116 Your answer is partially correct. Try again. An elevator
ID: 1879478 • Letter: C
Question
Chapter 04, Problem 116 Your answer is partially correct. Try again. An elevator without a ceiling is ascending with a constant speed of 12 m/s. A boy on the elevator shoots a ball directly upward, from a height of 2.1 m above the elevator floor, just as the elevator floor is 25 m above the ground. The initial speed of the ball with respect to the elevator is 16.4 m/s. (a) What maximum height above the ground does the ball reach? (b) How long does the ball take to return to the elevator floor? (a) Numbef T68.25 UnitsT m (b) Number T3.3Explanation / Answer
b)For the second part we have to calculate first the height attained by the ball when its thrown which can be found out by the formula v2=2gh by putting v=16.4m/s. On solving we get
h=v2/2g
h=16.42/2*9.8=13.72m/s
but the ball falls to the floor so we have to add the 2.1 m to it , so on adding we get 15.82m
now by using the formula
h=1/2gt2 we can find out the total time taken by the ball to reach the floor
now t1=sqrt(2*13.72/9.8), t2=sqrt(2*15.82/9.8), on adding both we get the total time
t1+t2=sqrt(2*13.72/9.8)+sqrt(2*15.82/9.8)=3.45 seconds
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.