Two 4. 80 kg balls are attached to the ends of a thin rod of length 59. 0 cm and
ID: 1903946 • Letter: T
Question
Two 4. 80 kg balls are attached to the ends of a thin rod of length 59. 0 cm and negligible mass. The rod is free to rotate in a vertical plane without friction about a horizontal axis through its center. With the rod initially horizontal (the figure), a 35. 0 g wad of wet putty drops onto one of the balls, hitting it with a speed of 2. 31 m/s and then sticking to it. (a) What is the angular speed of the system just after the putty wad hits? (b) What is the ratio of the kinetic energy of the system after the collision to that of the putty wad just before? (c) Through what angle (deg) will the system rotate before it momentarily stops? Number Units rad/s Number Units degree ( degree s)Explanation / Answer
a. conserving momentum. 0.035 X 2.31 = 4.835 X v' v'= 0.0167 m/s W= V/ R= 0.0283 rad/s kinetic energy of ward = 0.0933 J kinetic energy of system = 1/2Iw^2 = 0.5( 2 X 4.8 X 0.59 X 0.59 + 0.035 X 0.59 X 0.59 ) 0.0283 X 0.0283 = 1.34 X 10^-3 J ratio= 0.01
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.