A 5.60-kg block is set into motion up an inclined plane with an initial speed of
ID: 2034210 • Letter: A
Question
A 5.60-kg block is set into motion up an inclined plane with an initial speed of vi = 7.60 m/s (see figure below). The block comes to rest after traveling d-3.00 m along the plane, which is inclined at an angle of -30.0% to the horizontal. ?. (a) For this motion, determine the change in the block's kinetic energy. (b) For this motion, determine the change in potential energy of the block-Earth system. (c) Determine the friction force exerted on the block (assumed to be constant) (d) What is the coefficient of kinetic friction?Explanation / Answer
Given,
vi = 7.6 m/s ; m = 5.6 kg ; d = 3 m ; theta = 30 deg ; vf = 0
a)The KE change will be:
delta-KE = 1/2 m (vf^2 - vi^2)
delta-KE = 0.5 x 5.6 (0^2 - 7.6^2) = -161.73 J
Hence, delta-KE = -161.73 J
b)delta-PE = m g d sin(theta)
delta-PE = 5.6 x 9.81 x 3 x sin30 = 82.40
delta-PE = 82.4 J
c)The work done against frictional force is:
W = 161.73 - 82.4 = 79.33 J
W = Ff d
Ff = W/d = 79.33/3 = 26.44 N
Hence, Ff = 26.44 N
d)We know that
Ff = u m g cos(theta)
u = Ff/mg cos(theta)
u = 26.44/(5.6 x 9.81 x cos30) = 0.56
hence, u = 0.56
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.