A uniform electric field with a magnitude of 1200 N/C points in the negative x d
ID: 2047359 • Letter: A
Question
A uniform electric field with a magnitude of 1200 N/C points in the negative x direction as shown in the figure.
A) What is the difference in electric potential, ?V = VB - VA, between points A and B?
B) What is the difference in electric potential, ?V = VB - VC, between points B and C?
C) What is the difference in electric potential, ?V = Vc - VA, between points C and A?
D) From the information given in this problem, is it possible to determine the value of the electric potential at point A? If so, determine VA; if not, explain why.
Here is a link to the picture:
https://s3.amazonaws.com/answer-board-image/c6da3eb3-5bf7-4f61-b7ad-51bfb63cc1a6.gif
Please explain step by step how you got your answer. I will gladly rate lifesaver!
Explanation / Answer
Given that magnitude of electric field is E=1200N/C mass is m=3.5 x 10-3 kg charge is q=0.05 x 10-6C distance moved d=5cm=0.05m if a is the accleration of the particle then a=qE/m =0.017 m/s2 if v is the final velocity then using the kineamtic relation v2-u2=2as v=2ad =4.12cm/sRelated Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.