A uniform electric field with a magnitude of 1200 N/C points in the negative x d
ID: 2229324 • Letter: A
Question
A uniform electric field with a magnitude of 1200 N/C points in the negative x direction, as shown in the figure below, where L = 0.8 cm. What is the difference in electric potential, VC - VA, between points C and A?Explanation / Answer
a) since points A and B have the same X value, their potential energies are the same, so delta V = 0 for this one. b) Use this equation E = -deltaV / deltaX E = 1200N/C for this one, L = 0.8cm, or rather 8*10^-3 meters. so, with some algebra, you get -deltaV = 1200N/C * 8.0*10^-3 meters => 9.6 volts = -deltaV c) the magnitude of this deltaV will be the same as in part B, since points A and B have the same value for X. d)None of the actual potentials cannot be calculated with the given information. You need to know one of the other potentials before VA can be calculated.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.