A uniform electric field with a magnitude of 1300 N/C points in the negative x -
ID: 2001362 • Letter: A
Question
A uniform electric field with a magnitude of 1300 N/C points in the negative x-direction, as shown in the figure below, where L = 1.0 cm.
(a) What is the difference in electric potential, V = VB VA, between points A and B?
V
(b) What is the difference in electric potential, V = VB VC, between points B and C?
V
(c) What is the difference in electric potential, V = VC VA, between points C and A?
V
(d) From the information given in this problem, is it possible to determine the value of the electric potential at point A? If so, determine VA; if not, enter "999".
V
Explanation / Answer
Here ,
Electric field , E = - 1300 N/C
L = 1 cm = 0.01 m
a) as AB is perpendicular to electric field
VB - VA = 0 V
b) for between B and C
VB - VC = - E * 4 L
VB - VC = -1300 * 4 * 0.01
VB - VC = -52 V
c)
for potential between C and A
VC -VA = VC - VB
as (VA = VB)
VC -VA = - (VB- VC)
VC -VA = 52 V
d)
No , it is not possible to find the value of electric potential at A
as zero of potential can't be defined
enter 999
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.