A uniform electric field with a magnitude of 1300N/C points in the negative x di
ID: 1707211 • Letter: A
Question
A uniform electric field with a magnitude of 1300N/C points in the negative x direction, as shown in the figure below, where L=1.0 cm. what if the difference in eletric potential, Vc-VA between points C and A?
B to C is a distance of 4L
A to C is a distance of 5L
A uniform electric field with a magnitude of 1300N/C points in the negative x direction, as shown in the figure below, where L=1.0 cm. what if the difference in eletric potential, Vc-VA between points C and A? A B C A to B is a distance of 3L B to C is a distance of 4L A to C is a distance of 5LExplanation / Answer
Given: Electric field E = 1300 N/C E = V/d V = Ed = 1300*5 = 6500 VRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.