A uniform electric field with a magnitude of 1350 N/C points in the negative x d
ID: 2274403 • Letter: A
Question
A uniform electric field with a magnitude of 1350 N/C points in the negative x direction, as shown in Figure 20-21, where L = 1.2 cm.
A uniform electric field with a magnitude of 1350 N/C points in the negative x direction, as shown in Figure 20-21, where L = 1.2 cm. What is the difference in electric potential, V = VB - VA, between points A and B? What is the difference in electric potential, V = VB - VC, between points B and C? What is the difference in electric potential, V = VC - VA, between points C and A?Explanation / Answer
a) VB - VA = 0 --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- b) VB - VC = - 4L * E = -(4)*(1.2e-2) * (1350) = -64.8 V --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- c) VC - VA = 4L * E = (4)*(1.2e-2) * (1350) = 64.8 V
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.