A series circuit consists of an ac source of variable frequency, a 115 ohm resis
ID: 2120277 • Letter: A
Question
A series circuit consists of an ac source of variable frequency, a 115 ohm resistor, a 1.25 microfarad capacitor, and a 4.50 mH inductor.
a) Find the impedance of this circuit when the angular frequency of the ac source is adjusted to the resonance angular frequency. (answer is in ohms)
b)Find the impedance of this circuit when the angular frequency of the ac source is adjusted to twice the resonance angular frequency. (answer is in ohms)
c)Find the impedance of this circuit when the angular frequency of the ac source is adjusted to half the resonance angular frequency. (answer is in ohms)
Explanation / Answer
a)
when angular frequency =resonance frequency
XL=Xc
so
Z=R =115 ohms
b)
Resonace angular frequency
Wo =1/sqrt(LC) =1/sqrt(1.25*10^-6*4.5*10^-3)
Wo=13333.33 rad/s
given W=2Wo =26,666.67 rad
XL=WL =26666.67*4,5*10^-3 =120 ohms
Xc=1/WC =1/26666.67*1.25*10^-6
Xc=30 ohms
so
Z=sqrt[R^2+(XL-Xc)^2] =sqrt[115^2+(120-30)^2]
Z=146.03 ohms
c)
W=Wo/2 =6666.67 rad
XL=WL =6666.67*4.5*10^-3 =30 ohms
Xc =1/WC =1/6666.67*1.25*10^-6 =120 ohms
Z=sqrt[R^2+(XL-Xc)^2]=sqrt[115^2+(30-120)^2]
Z=146 .03 ohms
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.