Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Chapter 28, Problem3. Page 756 in H&R;, W Chapter 28, Problem 6, page 756 in H&R

ID: 2151058 • Letter: C

Question

Chapter 28, Problem3. Page 756 in H&R;, W Chapter 28, Problem 6, page 756 in H&R;, W An electron moves with a speed of 8.0 times 106 m/s in the positive x direction through a magnetic field of magnitude 0.025 T pointing 60 degree to the x axis in the xy plane. What is the magnetic force on this electron? Electron are accelerated from rest through a potential difference of 350 V and then enter a uniform magnetic field that is perpendicular to the velocity of the electrons. The electrons travel along a curved path with the radius of 7.5 cm, because of a magnetic force What is the magnitude of the magnetic field? Estimate the period of this circular path? What is the angular speed of the electron? If protons are used instead of electrons, what would be radius of the path? If the potential difference is increased to 500 V, what would be the radius of electron's path? Chapter 28, Problems 14 page 758 in H&R;, W Chapter 28, Problem 20, page 759 in H&R;, W Chapter 28, Problem 28, page 759 in H&R;, W Chapter 28, Question 8, page 756 in H&R;, W

Explanation / Answer

a) mvB = (mv^2)/R

v = RB

eV = 0.5mv^2

v = sqrt(2eV/m) = 1.12 x 10^7 m/s

B = 1.493 x 10^8 B

b) w = v/R = 1.493 x 10^8 rad/s

T = 2pi/w = 4.21 x 10^-8 s

c) w = 1.493 x 10^8 rad/s

d) Velocity of protons = 2.589 x 10^5 m/s

R for protons = 1.734 mm

e) New velocity = 1.326 x 10^7 m/s

R = 88.814 mm

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote