Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Chapter 28, Problem 32 GO 3 Your answer is partally correct. Try again An electr

ID: 1837709 • Letter: C

Question

Chapter 28, Problem 32 GO 3 Your answer is partally correct. Try again An electron is accelerated from rest through a potential difference that has a negative charge of the electron has a through a potential difference that has a magnitude of 2.70 x 107 V. The mass of the electron is 9.11 x 103 kg, and the magnitude of 1.60 x 10-19 C. (a) What is the relativistic has a magnitude of 1.60 x 10 19 C. (a) What is the relativistic kinetic energy (in joules) of the electron? (b) What is the speed of 9 the electron? Express your answer as a multiple of c, the speed of light in a vacuum. -3 (a) Number 432e-12 ) Units (b) Number 3.07961e9 Click if you would like to Show Work for Units Units /s Open Show Work No units

Explanation / Answer

(B) Relativistic KE = ( Y - 1) m c^2

4.32 x 10^-12 = (Y - 1) (9.109 x 10^-31 x (3 x 10^8)^2)

Y = 53.7

where Y = 1 / sqrt[1 - (v/c)^2]

53.7 = 1 / sqrt[1 - (v/c)^2]

sqrt[1 - (v/c)^2] = 0.0186

1 - (v/c)^2 = 3.468 x 10^-4

v = 0.99826c = 2.9948 x 10^8 m/s


-----------------------

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote