Two forces, of magnitudes F 1 = 75.0 N and F 2 = 30.0 N , act in opposite direct
ID: 2245616 • Letter: T
Question
Two forces, of magnitudes F1 = 75.0N and F2 = 30.0N , act in opposite directions on a block, which sits atop a frictionless surface, as shown in the figure. (Figure 1) Initially, the center of the block is at position xi = -1.00cm . At some later time, the block has moved to the right, and its center is at a new position, xf = 3.00cm .
Explanation / Answer
part 1) W1 = F1*(xf - xi)
= 75*(.03-(-.01)) = 3 joules
part 2) W2 = F2 *(xf-xi)
this work will be negative because force and displace ment direction are antiparallel
= -30*(.04)
= -1.2 joules
part 3) W(net) = W1 +W2 = 3-1.2 = 2.8 joules
part 4) change in kinetic energy = kf- ki
this change should be eqaul to total work done
so 2.8 joules = kf - li
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.