Teardrop, Inc., wishes to expand its facilities. The company currently has 15 mi
ID: 2638185 • Letter: T
Question
Teardrop, Inc., wishes to expand its facilities. The company currently has 15 million shares outstanding and no debt. The stock sells for $23 per share, but the book value per share is $8. Net income is currently $4.4 million. The new facility will cost $30 million, and it will increase net income by $360,000. Assume a constant price
Teardrop, Inc., wishes to expand its facilities. The company currently has 15 million shares outstanding and no debt. The stock sells for $23 per share, but the book value per share is $8. Net income is currently $4.4 million. The new facility will cost $30 million, and it will increase net income by $360,000. Assume a constant price
Explanation / Answer
a)
1). Book value per share = Cost of new facility / Shares outstanding
Therefore, New Book value per share = 30,000,000/15,000,000
Hence , New Book Value per share = $ 2
2).Total earnings = Current earnings + Net Income estimated
Hence, Total earnings = $ 4,400,000 + 360,000
Hence, Total new earnings + $4,760,000 (Net Income)
3). EPS ( Earning Per Share ) = Net Income / Outstanding Shares
Hence EPS = 4,760,000 /15,000,000
Hence New EPS = $0.32
4). Price Earning Ratio= Stock price per share / EPS
Here Price Earning ratio is constant.
So last Year Price earning ratio =8 / (4,400,000/15,000,000)
Hence, Last year Price earning ratio = 8 /0.29 = $79.31
Therefore, 95.10 = Stock price per share / 0.32
Hence, Stock price per share = 95.10 * 0.32 = $30.43
5). Market to Book ratio = Market Value of share / Book Value of share
Hence, Market to Book Ratio = 23/ 2 =11.5
b)
The net income would have to be $ 4,760,000
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.