Teardrop, Inc., wishes to expand its facilities. The company currently has 15 mi
ID: 2646293 • Letter: T
Question
Teardrop, Inc., wishes to expand its facilities. The company currently has 15 million shares outstanding and no debt. The stock sells for $21 per share, but the book value per share is $10. Net income is currently $4.0 million. The new facility will cost $50 million, and it will increase net income by $660,000. Assume a constant price
Teardrop, Inc., wishes to expand its facilities. The company currently has 15 million shares outstanding and no debt. The stock sells for $21 per share, but the book value per share is $10. Net income is currently $4.0 million. The new facility will cost $50 million, and it will increase net income by $660,000. Assume a constant price
Explanation / Answer
SOLUTION:
Number of shares after the offering = 15 million + $50 million / $21 per share
Number of shares after the offering = $17,380,952.38
Since the par value per share is $1, the old book value of the shares is the current number of shares outstanding
New book value per share = (15 million * $10 + 2,380,952.38 * $21) / $17,380,952.38
New book value per share = $11.50
New EPS = $4.0 million / 15 million shares
New EPS = $0.26
The current P/E is $21 / 0.26 = $80.76
If the net income is increased by $660,000, the new EPS would be,
$15.66 million / $17,380,952.38 = $0.90 per share
Assuming the P/E remains constant.
The new stock price would be,
(P/E) * (New EPS) = $80.76 * $0.90
The new stock price = $72.68
The share price will increase from $21 to $72.68
The current market to book value is,
= $21 /$10 = 2.1
Current market to book ratio = 2.1
Using the new share price and book value per share, the new market to book ratio would be,
$72.68 / $11.50 = 6.32
The new market value of the firm would be,
NPV = -$50 million + (15.66 million * $72.68
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.