An electron is fired at a speed v0 =5.10x106 m/s and at an angle 0 = 45° between
ID: 3162139 • Letter: A
Question
An electron is fired at a speed v0 =5.10x106 m/s and at an angle 0 = 45° between two parallel conducting plates that are D = 5.0 mm apart, as in the figure. If the voltage difference between the plates is V = 105.5 V, determine (a) the magnitude of the electric field between the two plates. (b) the acceleration of the electron in the y-direction.
(c) how close, d, the electron will get to the bottom plate.(d) the time of flight. (e) where the electron will strike the top plate.
D Path of the electron AVExplanation / Answer
part a)
electric field between the plates = V/d
electric field between the plates = 105.5/0.005
electric field between the plates = 21100 V/m
part b) let the acceleration of the electron is a
m * a = e * E
9.11 *10^-31 * a = 21100 * 1.602 *10^-19
a = 3.711 *10^15 m/s^2
the acceleration of electron is 3.711 *10^15 m/s^2
part c)
for the distance d
d = D/2 - height reached by electron
d = 0.005/2 - (5.1 * 10^6 * sin(45 degree))^2/(2 * 3.711 *10^15)
d = 7.48 *10^-4 m
the distance d is 7.48 *10^-4 m
part d)
let the time of flight is t
Using second equation of motion
0.005/2 = -5.1 * 10^6 * sin(45 degree) * t + 0.5 * 3.711 *10^15 * t^2
solving for t
t = 2.49 * 10^-9 s
the time of flight is 2.49 * 10^-9 s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.