An electron is confined in one dimensional atomic box of length, L = 5 * 10^- m.
ID: 3278733 • Letter: A
Question
An electron is confined in one dimensional atomic box of length, L = 5 * 10^- m. The energy levels are set as energies of particle in the box. (m_c = 9.1 times 10^31 kg = 6.626 times 10^-34 J middot s) a) What is the ground state (n=1, the first energy state) of this electron? b) If the electron can be excited to n=2 and n=3, states. How much energy has to be absorbed for electron to climb from n=2 to n=3 state? c) If photon is emitted when the excited electron return to lower state. What is the frequency and the wave length of the photon, when electron returns from n=2 to n=1 state?Explanation / Answer
given, length of the box, L = 5*10^-10 m
me = 9.1*10^-31 kg
h = 6.62*10^-34 Js
a) wavelength of the electron in the gound state = 2L
form de broglie's wavelength formula, assuming velocity of electron in the vwell to be v
2L = h/mv
v = h/2mL = 6.62*10^-34/2*9.1*10^-31*5*10^-10 = 7.27*10^5 m/s
KE = 0.5mv^2 = 0.5*9.1*10^(-31)*v^2 = 2.4079*10^-19 J
b) so wavelength at n = 1 is 2L
at n = 2 is L
at n = n is 2L/n
2L/n = h/mv
v = nh/2Lm
E = KE = 0.5mv^2 = 0.5*m*n^2h^2/4L^2m^2 = n^2*h^2/8mL^2
so E1 = 2.4079*10^-19 J
En = n^2E1
so E2 = 9.6317*10^-19 J
E3 = 2.167*10^-18 J
energy required to go from n = 2 to n = 3 = E3 - E2
E(3-2) = 12.0383*10^-19 J
c) energy differnec ein n = 2 and n = 1 states = E2 - E1 = 7.2238*10^-19 J
let the photon frequency be mu
then h*mu = 7.2238*10^-19 = 6.62*10^-34*mu
mu = 1.091*10^15 Hz
wqavewlength , lambda = c/mu = 2.749*10^-7 m [ here c is speed of light]
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.