An electron is created in a cathode ray tube. It is first accelerated from the C
ID: 1478551 • Letter: A
Question
An electron is created in a cathode ray tube. It is first accelerated from the Cathode (from rest) to the Anode with a potential difference of 600V. A hole in the anode allows the electrons to travel straight through. What is the speed of these electrons? Let's say we change the voltage so that the speed of the electrons is 1.0 Times x 10^7 m/s. Recalling that the magnetic force is a centripetal force, what radius circle will these electrons move in if a magnetic field of 0.01 T is applied (with no electric field)? What electric field is required to cancel this deflection?Explanation / Answer
(a.) Potential energy = qV = 1.6*10-19 *600
Potential energy will be get converted into kinetic energy
1/2 MeV2 = 1.6*10-19 *600
0.5*9.1*10-31V2 = 1.6*10-19 *600
V = 18.02*106 m/s
(b.) V = 1.0*107 m/s
B = 0.01 T
r = mV/qB = (9.1*10-31*107 ) /(1.6*10-19*0.01) = 5.69*10-3 m = 5.69 mm
(c.) qE = q(VB)
E = 107 * 0.01 = 105 N/C
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.