An electric power plant burns coal at the rate of 1500kg/hr. the coal has sulfur
ID: 897316 • Letter: A
Question
An electric power plant burns coal at the rate of 1500kg/hr. the coal has sulfur content of 2 percent. before putting an emission control system on the exhaust of the plant, all of this sulfur ended up being emitted into the enviroment. how mang kg of sulfer were emmitted each day by the plant? B) after modifying the plant and installing a cleanup system, 80 percent of the sulfur is captured before leaving the exhaust stacks of the plant. How many kg of sulfur are emitted each day after the modification?
Explanation / Answer
Coal emitted = 1500kg/hr
2% is sulfur
Therefore kg of sulfur emitted each day = 0.02 * 1500Kg/hr * 24 hr = 720 kg
Now 80% of the total sulfur emitted is captured before leaving the exhaust stcks
so 20% is emitted = 144 Kg
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.