Calculate the aqueous molar solubility of copper (II) hydroxide (Ksp=4.8X10^-20)
ID: 990768 • Letter: C
Question
Calculate the aqueous molar solubility of copper (II) hydroxide (Ksp=4.8X10^-20) ADJUSTED to (not mixed with) .010M sodium cyanide, given that cyanide complexes Cu2+ to form Cu(CN)4^2+ with a formation constant of 1.0x10^25. Calculate the aqueous molar solubility of copper (II) hydroxide (Ksp=4.8X10^-20) ADJUSTED to (not mixed with) .010M sodium cyanide, given that cyanide complexes Cu2+ to form Cu(CN)4^2+ with a formation constant of 1.0x10^25. Calculate the aqueous molar solubility of copper (II) hydroxide (Ksp=4.8X10^-20) ADJUSTED to (not mixed with) .010M sodium cyanide, given that cyanide complexes Cu2+ to form Cu(CN)4^2+ with a formation constant of 1.0x10^25.Explanation / Answer
Cu(OH)2 --> Cu2+ + 2 OH-
Cu(OH) --> (S - x) + 2 S
Cu2+ + 4 CN- --> Cu(CN)42-
S - x + (0.01 - 4 x) --> x
Formation constant = [Cu(CN)42- ] / ([CN-]4 * [Cu2+]) = x / {(S - x) (0.01 - 4 x)4} = 1025 >>1
Ksp = (S - x) * 4 S2= 4.8 x 10-20
Solving for S and x simultaneously we get,
S = 0.00235 M
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.