An electron is ejected perpendicularly from the center of a wire of length 1 mm
ID: 1657482 • Letter: A
Question
An electron is ejected perpendicularly from the center of a wire of length 1 mm with 10 eV of kinetic energy. If the electron travels 100 nm before stopping and starting to move back towards the wire. What is the line charge density on the wire? Hints: Total Energy = KE + PEelectric = Constant; there isn't enough information to use the gradient. When setting up the electric field use 0 as an endpoint of the line. Be careful about rounding when evaluating the voltage integral the difference is pretty small
Explanation / Answer
Potential energy is U = q*dV = (1.6*10^-19)*10*eV = 1.6*10^-19*10*1.6*10^-19 = 2.56*10^-37 J
potnetial at 100 nm is dV = lamda*ln(r)/(2*pi*eo)
10*1.6*10^-19 = (lamda*ln(100*10^-9)/(2*3.142*8.85*10^-12))
lamda = 0.3451*10^-12 F
lamda = 0.3451 pF
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.