Chapter 38, Problem 032 X rays of wavelength 0.0179 nm are directed in the posit
ID: 1793566 • Letter: C
Question
Chapter 38, Problem 032 X rays of wavelength 0.0179 nm are directed in the positive direction of an x axis onto a target containing loosely bound electrons. For Compton scattering from one of those electrons, at an angle of 148°, what are (a) the Compton shift, (b) the corresponding change in photon energy, (e) the kinetic energy of the recolling electron, and (d) the angle between the positive direction of the x axis and the electron's direction of motion? The electron Compton wavelength is 2.43 x 1012 m. (a) Number (b) Number (c) Number (d) Number Show Work is REQUIRED for this question: Open Show Work Units l- Units Units UnitsExplanation / Answer
lambda = 0.0179*10^-9 m
theta = 148 deg
hence
lambda' - lambda = h(1 - cos(theta))/me*c
a. compton shift = 6.63*10^-34 ( 1- cos(148))/9.1*10^-31 * 3*10^8
compton shift = 4.488*10^-12 m
b. chang ein photon energy = hc(1/lambda - 1/lambda')
lambda = 0.0179*10^-9 m
lambda' = 2.2388*10^-11 m
hence
dE = 2.227*10^-15 J = 13922.2156 eV
c. KE of recoil electron = 13922.2156 eV
d. spee dof electron = v
0.5mv^2 = KE
v = 6.99*10^7 m/s
hence
mvsin(phi) = hsin(theta)/lambda'
phi = 14.26 deg
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.