Chapter 36, Problem 008 Sound waves with frequency 2700 Hz and speed 343 m/s dif
ID: 1776126 • Letter: C
Question
Chapter 36, Problem 008 Sound waves with frequency 2700 Hz and speed 343 m/s diffract through the rectangular opening of a speaker cabinet and into a large auditorium of length 100 m. Th opening, which has a horizontal width of 39.3 cm, faces a wall 100 m away (the figure below). Speaker cabinet Cenral axis Along that wall, how far from the central axis of that wall in meters will a listener be at the first diffraction minimum and thus have difficulity hearing the sound? (Negle Number Units the tolerance is +/-3% Show Work is REQUIRED for this question: Open Show WorkExplanation / Answer
The waves are being diffracted by a single slit, and the formula for the angular distance from the central axis to the first minimum is
sin = /w;
is the wavelength and w the width of the slit.
To find the wavelength, use the relation *f = v
=> = v/f
= 343/2700
= 0.127 m.w is given as 0.393 m
sin = 0.127/0.393
= 18.85º
The distance along the wall is R*tan
= 34.14 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.