An electron is fired with speed Vo=3.0e7 m/s at a pair of large, parallel, non c
ID: 2126898 • Letter: A
Question
An electron is fired with speed Vo=3.0e7 m/s at a pair of large, parallel, non conducting plates of uniform charge per unit area ( sigma)=40e-6 C/m^2. the planes are separated by a distance d=1mm
A. what is the potential difference between plates of charge?
B. the speed when the electron reaches the first plate?
c. what is the speed of the electron when it reaches a distance 2d from the positive plate?
Rough Drawing
-sigma +sigma
||
V| | 2d
*---->-------------|-----------|-------------------------------
-e| |
"first plate"<---d---->
Explanation / Answer
(a) E=/0
--> E=dV/dx --> V=Ex =x/0 = ((40*10^-6)*(10^-3))/(8.854*10^-12) = 4517.7321 V
(b), (c) is there any information on the distance at which the electron was fired
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.