An electron is fired through a pair of deflection plates, which produce a 2.00 c
ID: 2139967 • Letter: A
Question
An electron is fired through a pair of deflection plates, which produce a 2.00 cm long region with an electric field of 4000 N/C perpendicular to the electron's initial velocity. If the initial speed of the electron is 1.00e7 m/s, what angle will its new velocity make with the direction of the original velocity?The answer is 8.0 degrees. Could you please explain the process? Thank you!
An electron is fired through a pair of deflection plates, which produce a 2.00 cm long region with an electric field of 4000 N/C perpendicular to the electron's initial velocity. If the initial speed of the electron is 1.00e7 m/s, what angle will its new velocity make with the direction of the original velocity?
The answer is 8.0 degrees. Could you please explain the process? Thank you!
Explanation / Answer
Vy=qE*L/(m*vx)=14.05*10^5 m/s....
theta=tan^-1(vy/vx)=7.96 degrees=8 degrees..
here vx=10^7 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.