What is the strength of the magnetic field at point P in the figure?( Figure 1 )
ID: 2298475 • Letter: W
Question
What is the strength of the magnetic field at point P in the figure?(Figure 1) Assume that I = 4.8A , r1 = 0.8cm , and r2 = 1.6cm .
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
'
------------------------------------------------------------------------
Q2
What is the strength of the magnetic field at the center of the loop in the figure? (Figure 1)
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
?
---------------------------------------------------
Q3
Your employer asks you to build a 32-cm-long solenoid with an interior field of 5.3mT . The specifications call for a single layer of wire, wound with the coils as close together as possible. You have two spools of wire available. Wire with a #18 gauge has a diameter of 1.02 mm and has a maximum current rating of 6 A. Wire with a #26 gauge is 0.41 mm in diameter and can carry up to 1 A.
What current will you need?
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
B =?
Explanation / Answer
Q1) Bnet = B1 - B2 = uo*I/(4*r1) - uo*I/(4*r2) = uo*I/4)*((1/r1) - (/1r2))
Bnet = (3.14*10^-7*4.8)*((1/0.008)-(1/0.016)) = 94.2e?6 T......inwards
Q2) Bnet = uo*I/(2r) - 2*uo*I/(4*pi*r) = (uo*I/2r)*((1/pi)-1) = 856e?9*I/d
Q3) 6 A.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.