A 5.60 cm diameter wire coil is initially oriented so that its plane is perpendi
ID: 2095906 • Letter: A
Question
- A 5.60 cm diameter wire coil is initially oriented so that its plane is perpendicular to a magnetic field of 0.800 T pointing up. (Another way of saying this is that the normal to the coil's area is initially parallel to the magnetic field.) During the course of 0.110 s, the field is changed to one of 0.390 T pointing down. What is the magnitude of the CHANGE in the magnetic flux through this loop? (Use SI metric units, but just enter your answer as number, do not enter units).
- I'm confused on how to solve this probelm, I've tried setting it up multiple times and keep getting it wrong, any help is much appreciated!
Explanation / Answer
initial flux=B1*A
=0.8*pi*(2.8*10^-2)^2
=1.97*10^3 Wb
final flux=B2*A
=0.39*pi*(2.8*10^-2)^2
=0.960*10^-3 Wb
here direction of magnetic field, So,the direction of flux is not changing,So final flux=
initial flux+final flux
=2.93*10^-3 Wb
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.